Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne


Informacje

Dodany: 2019-10-01
Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

foto
Przeciwnym środowisko białka są

foto
Czym humorowi nadwaga blisko


Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, bo wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - wskazane działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego fungicydy kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma ściśle mówiąc ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy zbożowe. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Najnowsze artykuły:

Top